Правда про те, чому собаки все нюхають

Наші улюблені парфуми, запах святкової їжі, ароматний букет квітів, навіть невеличка купка собачих екскрементів - усі ці запахи викликають різні приємні чи погані спогади та почуття у людей, але нюх собаки сприймає це як щось зовсім інше.Чому собаки зупиняються на прогулянках, щоб понюхати пожежний гідрант, а їх носи завжди хочуть спіймати запах на кухні, коли ми готуємо? Ми розмовляли з експертом з психології собак та автором книги "Як думають собаки: Розуміння собачого розуму" доктором Стенлі Корен, щоб розшифрувати усі аспектів почуття запаху собаки.
З п'яти почуттів у собак переважає почуття нюху. У той час як в людському носі є приблизно 5 мільйонів нюхових рецепторів, у собак їх на багато мільйонів більше: такси мають приблизно 125 мільйонів нюхових рецепторів, бігль - 225, бладгаунд - до 300.

"Собаки живуть у зовсім іншому світі, ніж ми, і їх світ наповнений набагато більшою кількістю інформації", - додає Корен. – В такий спосіб вони усе сприймають".

Оскільки собаки мають набагато більше нюхових рецепторів, вони можуть досить легко розрізнити запахи, бо це їх спосіб пізнавати світ. Доктор Корен пропонує таку аналогію, щоб пояснити:

"Люди - це "візуальні" тварини, а собаки - "нюхові". Щодо "візуальних" тварин, тобто таких, як ми, припустимо, що у нас є ковдра, на яку ми кладемо книгу, а зверху на книгу - олівець. Ми не бачимо це як міш-маш, тобто все разом, а бачимо олівець, книгу та ковдру. Ми візуально розбиваємо його на окремі компоненти. Наше почуття нюху слабше, ніж у собак, тому коли ми заходимо в кімнату, де хтось готує чилі, ми відчуваємо запах цього міш-машу, тобто всього відразу, а собаки розділяють це все на компоненти; вони чують запах м'яса, помідорів, спецій, перцю - кожен з них окремо. Для них цей процес займає більше часу, тому вони довго нюхають предмети і намагаються розрізнити компоненти ".
Здатність розрізняти запахи по компонентах є способом пізнати світ. Хоча вони мають обмежений колірний зір і здатні досить добре реагувати на рух, у собак все ж є свої особливості зору.

"У них є ряд недоліків у порівнянні із зором ссавців, - пояснює д-р Корен. - Собаки схильні до далекозорісті, у них не дуже добре розвинений бінокулярний зір, а їх здатність бачити дуже близькі до них об’єкти обмежена, адже їх морда завжди їм заважатиме". Звичайно, у собак є способи компенсувати свої недоліки, і, перш за все, це їх чудовий нюх.Неприємні запахи
Чому собаки, маючи чудове почуття нюху, віддають перевагу неприємним ароматам? З еволюційної точки зору, зариватись в щось, що має такий запах - це спосіб замаскувати свої запахи і стати кращими мисливцями. Сучасні собаки насправді не бачать це так: сьогодні це більше схоже на сенсорне перевантаження.

"Моя теорія полягає в тому, що собаки зариваються в щось, що пахне не дуже добре, по тій же причині, що і люди носять яскраві гавайські сорочки", - говорить д-р Корен. - Справа в їх домінуючому почутті нюху, тоді як для людей головним почуттям є зір".

Собаки нюхають сечу та інших собак з цілком різних причин. Оскільки наші улюбленці сприймають світ переважно через нюх, доктор Корен каже, що в сечі є певні "повідомлення" для собак, такі як вік, стать, настрій, навіть здоров'я, і ​​ці "повідомлення" залишаються надовго після того, як собака пішла.

"Запах зникає для людей, тому що він стає менш сильним, коли висихає", - додає Корен.

Собаки люблять "оновлювати" аромати, які вони залишають після себе, тому часто зупиняються поруч з улюбленим деревом чи пожежним гідрантом, якщо на щоденній прогулянці ви будете гуляти одним і тим же шляхом.


Почуття смаку та нюху
Почуття нюху і смаку у людей тісно пов'язані між собою, але не в собак. Люди мають в п'ять разів більше смакових рецепторів, ніж наші улюбленці: у собак їх близько 1500, тоді як у людини - 6000. "Смак, по суті, не такий і важливий для собак", - каже д-р Корен.

Якщо Ваш собака вибагливий у їжі і запах котлети або гранул корму його не приваблює, д-р Корен пропонує додати теплої води. "У воді смаки більше доступні для собаки", - говорить він.

Незважаючи на те, що відчуття смаку у собак не настільки витончене, як в людини, собаки повинні знати, що екскременти, насправді, не дуже смачні. Доктор Корен каже, що споживання екскрементів - це бажання дістатись до неперетравлених поживних речовин.

"Собаки мають короткий травний тракт, і чим багатша дієта, тим більша імовірність того, що там будуть неперетравлені поживні речовини, - пояснює доктор Корен. - Ви, звичайно, не бажаєте, щоб вони цілували ваше обличчя після такого споживання, але собаки це не ті тварини, які займатимуться марнотратством".

Відбиток носу
Ніс собаки настільки унікальний, що часто порівнюється з відбитком пальця людини: двох однакових не існує. Доктор Корен каже, що до чіпування зняття відбитків носу було методом ідентифікації собак. Якщо Ви хочете також це спробувати, можливо, для того, щоб повішати відбиток поруч з фотографією Вашого собаки, в своєму блозі д-р Корен розказує, як це зробити.

"Це чудова гра, в яку ви можете грати з дітьми, - додає Корен. - Треба буде зробити кілька спроб: займатися таким не є дуже природнім для собаки".Обнюхування людей
Ми вже знаємо, що собаки отримують інформацію, нюхаючи інших собак, але чи застосовується той же принцип до обнюхування людей?

У собак є апокринні (потові) залози, які виділяють феромони, що передають корисну інформацію, таку як здоров'я і настрій, по всьому тілу, але сильніше всього вони концентруються в промежині. Апокринні залози людини знаходяться лише в деяких ділянках тіла з найбільшою концентрацією під пахвами та в промежині. Доктор Корен стверджує, що собаки нюхають ці області в людини з тих же причин, що і у собак, і під час обнюхування вони отримують певну корисну інформацію.

Собаки можуть відчувати овуляцію у людей, а також у інших тварин. За словами д-ра Корена, собак також тренують відчувати певні види раку, а також коли в людини трапиться діабетичний шок і навіть певні штами інфекційних бактерій.

У людей переважає сприйняття світу через зір, але собаки пізнають його почуттям нюху, розрізняючи окремі складники запаху. Незважаючи на те, що часто обнюхування може виглядати дивно, це є цілком природнім для наших чотирилапих друзів.

Публікація мовою оригіналу (eng.) http://blog.spf.com.ua/2018/01/the-truth-about-why-dogs-smell.html
Першоджерело https://www.rover.com/blog/why-dogs-smell-everything/

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Чи розрізняють собаки смаки?

Які існують види корму для собак

ТОП найгірших та найкращих кормів для собак 2018